تبلیغات
همه چیز برای شما - زندگی نامه ابوجعفر محمد بن حسین صاغانی خراسانی
همه چیز برای شما
هر چیزی که شما بخواهید (یوزر و پسورد نود32، سرگرمی، دانستنی، اطلاعات عمومی، پزشکی و ....)
مستند راز و کتاب راز یکی از پرفروش ترین محصولات در زمینه موفقیت تضمینی بوده و با روش های کاملاً عملی زندگی شمارا متحول میسازد . (موفق باشید)بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 14 آذر 1389

زندگی نامه ابوجعفر محمد بن حسین صاغانی خراسانی

ابوجعفر محمد بن حسین صاغانی خراسانی خازن متوفی بین سالهای ( 350‌- 360ه.ق) یكی از بزرگترین رجال ریاضی و نجوم ایران درنیمه اول قرن چهارم بود. وی در دیلمی صاحب مقام بوده است. وی درساختن ابزار و آلات نجومی و به كار گیری آنها مهارت كامل داشت و در زمان خود در ایا فن مشهور بود. ریاضیدانان بزرگی چون ابونصر عراق. ابوریحان بیرونی، ابوالجواد، حكیم عمر خیام نیشابوری و خواجه نصیر الدین توسی بارها از نوشته های خود از آثار وی گفت و گو كرده اند. و ابو زید احمد بن سهل بلخی كتاب شرح صدركتاب اسماء و العالم اثر ارسطو رابه نام وی تالیف كرده است. ابوجعفر خازن بین سالهای 350 و 36. ه.ق در ری در گذشت ...

رشته: ریاضیات و نجوم

والدین و انساب: ابوجعفر خازن ، فرزند حسین صاغانی خراسانی بوده است كه به ری كوچ نموده و در آنجا ساكن شده بود.

اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی: ری در روزگار كودكی ابوجعفر خازن شاهد زوال تدریجی سلطه دیلمیان آل زیار و بر آمدن برادران بویه بود. كه از میان آنان حسن ركن الدوله حكومت ایران مركزی از جمله ری را برعهده داشت ری كه مركز كهن روحانیون زردشتی ( مغان) بود، از مراكز علمی ایران بود و بنابراین دانشهایی چون نجوم و ریاضی كه بی ارتباط با مذهب نبود در آنجا رواج كلی داشت.

تحصیلات رسمی و حرفه ای: ابوجعفر خازن احتمالا سراسر عمر خودرا درری می زیسته و در آنجا پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در علوم ادبی و دینی، به مطالعه تخصصی ریاضیات و نجوم روی آورد.

خاطرات و وقایع تحصیل: روزگار تحصیل ابوجعفر خازن درری، معاصر با حكومت ركن الدوله دیلمی وزیر ارتش دولت وی صاحب بن عباد بوده است.

فعالیتهای ضمن تحصیل: ابوجعفر خازن دركنار مطالعه آثار گذشتگان در زمینه ریاضی و نجوم، به ساخت ابزار و آلات نجومی علاقمند بود و به تمرین دراین امور می پرداخت.

استادان و مربیان: از نام استادان ابوجعفر خازن درمنابع خبری نیست .اما می دانیم كه ابوالجواد محمد بن لیث به یك مساله هندسی كه توسط ابوجعفر خازن طرح شده بود، در طی یك رساله مختصر جواب داده است.

وقایع میانسالی: گفته اند كه ابوجعفر خازن در اواخر عمر و یا در تمام عمر در شهرری می زیست و نوشته اند كه در دستگاه ركن الدوله دیلمی( 366 ـ 338ه.ق) صاحب مقامی دولتی بوده است. و به تحقیق و تالیف نیز می پرداخت.

زمان و علت فوت: ایوجعفرخازن بین سالهای 350 تا 360 ه.ق پس از عمری طولانی در گذشته است.

مشاغل و سمتهای مورد تصدی: گفته اند كه ابوجعفر خازن در دربار ركن الدوله حسن دیلمی درشهر ری صاحب مقام بوده است كه به احتمال همان منصب منجم دربار را عهده دار بوده و برای این كار به ساخت آلات نجومی پرداخته است.

فعالیتهای آموزشی: در منابع مستقیما خبری از فعالیت آموزشی ابوجعفر خازن نیامده است اما ابوزید احمد بن سهل بلخی ( متوفی 332ه.ق) كتاب شرح صدر كتاب السماء ارسطو رابه نام وی تالیف كرده است . ریاضیدانان مهمی چون ابونصرعراق ، ابوریحان بیرونی ، ابوالجواد ، حكیم عمر بن خیام و خواجه نصیر الدین توسی بارها در نوشته های خود از وی و آثارش یاد كرده اند.

سایر فعالیتها و برنامه های روزمره: ابوجعفر خازن علاوه بر تصدی شغل منجمی دربار ،‌به تحقیق در زمینه ریاضیات و نجوم و تالیف دراین زمینه می پرداخت.

شاگردان: گرچه در منابع ذكری از شاگردان بلا فصل ابوجعفر خازن نیامده است اما ریاضیدانانی چون ابونصر عراق، ابوریحان بیرونی و ابوالجواد ، حكیم عمر خیام و خواجه نصیر الدین توسی از آثار وی بهره برده اند. همچنین ابوزید احمد بن سهل بلخی كتابی را به نام وی نوشته است.

همفکران فرد: بنا به نوشته ابوریحان بیرونی دركتاب تجدید نهایات الاماكن،‌ ابوالفضل هروی در سال 348ه.ق در شهر ری رصدی را به یاری ابوجعفر خازن انجام داده است. و به نظر می رسد كه این دو تن در زمینه رصد ستارگان هم نظر بوده اند.

آرا و گرایشهای خاص: ابوجعفر خازن به نگاشتن شرح بر آثار گذشتگان از جمله المجسطی واقلیدس علاقه داشته است. وی معادله درجه سوم را كه ماهانی نتوانسته بود حل كند و آن را ممتنع انگاشته بود،‌ به وسیله قطوع حل کرد.
طبقه بندی: زندگی دانشمندان، 
ارسال توسط محمد سلطانی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما به کسی که دوستش داشتید رسیدید ؟
صفحات جانبی
امکانات جانبی

پیج رنک


اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها


دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار