تبلیغات
همه چیز برای شما - زندگی نامه محمود بن محمد عمر چغمینی خوارزمی
همه چیز برای شما
هر چیزی که شما بخواهید (یوزر و پسورد نود32، سرگرمی، دانستنی، اطلاعات عمومی، پزشکی و ....)
مستند راز و کتاب راز یکی از پرفروش ترین محصولات در زمینه موفقیت تضمینی بوده و با روش های کاملاً عملی زندگی شمارا متحول میسازد . (موفق باشید)بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 14 آذر 1389

زندگی نامه محمود بن محمد عمر چغمینی خوارزمی

محمود بن محمد عمر چغمینی خوارزمی منجم، طبیب و ریاضیدان ایرانی و از اهالی چغمین بود. چغمین شهر كوچكی در خوارزم بود . سال وفات چغمینی به درستی معلوم نیست ولی به احتمال قوی در سال 745 ه.ق در گذشته است. شهرت وی بیشتر به واسطه كتابی است به زبان عربی درباره هیات نجوم نوشته و به الملخص فی الهیئه موسوم است. كه برآن چندین شرح نوشته شده است كه از آن جمله است شرح معروف قاضی زاده روحی معروف به شرح چغمینی و نیز شرح میرسید شریف جرجانی...

رشته: ریاضیات و نجوم

والدین و انساب: پدر محمود چغمینی خوارزمی مردی به نام محمد بن عمر چغمینی خوارزمی از اهالی شهر چغمین درایالت خوارزم بوده است.

اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : كودكی محمودبن محمد چغمینی خوارزمی .‌در خوارزم گذشت. خوارزم تا سال 617 ه.ق مركز یكی از امپراتوریهای بزرگ ایران پیش از مغول به نام خوارزمشاهیان بود. كه با حملات چنگیز خان مغول از سال 616ه.ق به خراسان مورد تهدید قرار گرفت و در حدود 656 ه.ق با سقوط خلافت عباسیان در بغداد به كلی از میان رفت . با این وجود در خوارزم میراث رونق علمی عصر خوارزمشاهیان تداوم داشت و چغمینی در چنین محیط فرهنگی با وجود سلطه ایلخانان مغول ، رشد كرد.

تحصیلات رسمی و حرفه ای: محمود بن محمد عمر چغمینی خوارزمی،‌عمده سالهای عمر خود را در خوارزم گذراند و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زمینه قرآن ، علوم دینی و ادبی، به طور تخصصی به تحصیل در طب‌، ریاضیات ( به ویژه هندسه اقلیدسی و علم حساب ) و نجوم پرداخت و در كنار آن به تحقیقاتی در كاربرد علم حساب در فقه اسلامی پرداخت . بعید نیست كه بسیاری از تحصیلات وی در جرجانیه پایتخت خوارزمشاهیان گرفته باشد.

خاطرات و وقایع تحصیل: روزگار تحصیل محمود چغمینی خوارزمی معاصر با رقابت های ایلخانان ایران و مغولان دشت قبچاق ( تركمنستان امروز ) برسر خراسان و خوارزم بود. با این وجود میراث علمی خوارزمشاهیان كما بیش از در‌آن دوره تا حدی حفظ شد وبساط علم، با توجه به تقویت روابط ایران و چین و رفت وآمد دانشمندان دو دولت ، رونق داشت.

فعالیتهای ضمن تحصیل: مطالعه كتب پیشینیان درزمینه علوم ریاضی ، نجوم و طب، به ویژه آثار اقلیدس در هندسه ازامور مورد علاقه محمودبن محمدبن عمر چغمینی خوارزمی بوده است.

استادان و مربیان: منابع نامی از استادان محمود بن محمد عمر چغمینی خوارزمی نیاورده اند. اما می دانیم كه وی كتب دانشمندان یونانی پیش از خود به ویژه اقلیدس را مطالعه نموده و آنها را تلخیص كرده است.

وقایع میانسالی: میانسالی و اواخر عمر چغمینی خوارزمی معاصر با اواخر حكومت ایلخانان در ایران و رقابت های روز افزون آنان با اردوی زرین مغولان ( روسیه ) و مغولستان بر سر مناطق شرق ایران بود. اما روابط بازرگانی باستانی خوارزم با چین ازسمت شرق و اروپا از سمت غرب تداوم داشت و موجب رونق اقتصادی و فرهنگی خوارزم می شد.

زمان و علت فوت: سال وفات محمود چغمینی خوارزمی دقیقا مشخص نیست امابه احتمال بسیار در سال 745 ه.ق در گذشته است. اما كارل بروكلمان تاریخ وفات او را بعد از سال 618 ه.ق دانسته است.

مشاغل و سمتهای مورد تصدی : منابع تاریخی ذكری از مناصب احتمالی محمودبن محمد بن عمر چغمینی خوارزمی نكرده اند. اما با توجه به مهارت وی در علومی چون نجوم، ریاضی و طب می توان حدس زد كه به عنوان طبیب ، منجم یا ریاضیدان مورد توجه دربارهای مغولان بوده است. و یا دست كم به تدریس این علوم می پرداخته است.

فعالیتهای آموزشی: در منابع ذكری از فعالیتهای آموزشی محمود چغمینی خوارزمی نیامده است، اما با توجه به مهارت و تالیفات او در ریاضیات، نجوم و طب می توان حدس زد كه شاگردانی نیز در این علوم داشته است چنانكه پس از او بر بسیاری از آثار وی توسط دانشمندان شرح هایی نگاشته شد.

سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : مطالعه آثار پیشینیان به ویژه یونانیان چون اقلیدس و خلاصه نمودن آن از امور مورد علاقه محمود بن محمد بن عمر چغمینی خوارزمی بوده است.

شاگردان: منابع نامی از شاگردان محمود چغمینی خوارزمی ذكر نكرده اند. اما دو تن از دانشمندان مشهور معاصر و با اندكی پس از وی ازجمله قاضی زاده رومی و میرسید شریف جرجانی شرح هایی بر آثار وی نگاشته اند.

همفکران فرد: تبحر محمود بن محمد بن عمر چغمینی خوارزمی درعلومی چون طب ، ریاضیات و نجوم تشابه بسیاری با زندگی علمی بوعلی نسوی داشته است.

آرا و گرایشهای خاص : محمود بن محمد بن عمر چغمینی خوارزمی در ریاضیات به علم حساب نظر داشت و در این زمینه به كاربردهای فقهی آن همچون تقسیم میراث علاقمند بود. از سوی دیگر در هندسه به تلخیص كتب اقلیدس می پرداخت.
طبقه بندی: زندگی دانشمندان، 
ارسال توسط محمد سلطانی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما به کسی که دوستش داشتید رسیدید ؟
صفحات جانبی
امکانات جانبی

پیج رنک


اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها


دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار