تبلیغات
همه چیز برای شما - ایدز چیست و ...
همه چیز برای شما
هر چیزی که شما بخواهید (یوزر و پسورد نود32، سرگرمی، دانستنی، اطلاعات عمومی، پزشکی و ....)
مستند راز و کتاب راز یکی از پرفروش ترین محصولات در زمینه موفقیت تضمینی بوده و با روش های کاملاً عملی زندگی شمارا متحول میسازد . (موفق باشید)بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 آذر 1389

ایدز چیست؟

       ایدز یک بیماری ویروسی است که توسط ویروس اچ آی وی (نقص ایمنی انسانی ) منتقل می شود. این ویروس به تدریج سیستم دفاعی بدن را مختل می کند بطوریکه فرد در طی سالها به انواع عفونتها و سرطانها مبتلا شده و در نهایت از پا درمی آید.....

ایدز با عفونت اچ آی وی چه تفاوتی دارد؟

       از زمانیکه فرد به اچ آی وی مبتلا می شود تا شروع بیماری ایدز ممکن است بیش از 10 سال طول بکشد .در این مدت فرد سالم است و می تواند به کار و فعالیت خود ادامه دهد اما می تواند بیماری را انتقال دهد.

ویروس چگونه وارد بدن می شود؟

  تماس خونی از طریق استفاده مشتـــرک از وسایل تیز وبرنده مــانندتیـــغ وســوزن خالکــوبی وسرنگ و سرسوزن

  تماس جنسی با افراد آلوده

  از طریق خون و فرآورده های خونی

  از مــادر آلــــوده به نـوزاد درطی بارداری،زایمــان و شیردهی

راه تشخیص بیماری چیست؟

       آلودگی به ویروس فقط از طریق آزمایش خون مشخص می شود. از زمانیکه فرد با ویروس تماس پیدا می کند تا زمانیکه آلودگی در آزمایش خون مشاهده گردد ممکن است چند ماه طول بکشد.بنابراین جواب مثبت یا منفی به تنهایی ارزشی ندارد و لازم است قبل از انجام آزمایش با یک مشاور آگاه صحبت کرد.

آیا جداسازی افرادبیمار از افراد سالم ضروری است؟

خیر ، زیرا ویروس ایدز از طریق تماسهای معمولی مانند دست دادن ، درآغوش کشیدن، روبوسی کردن ، عطسه و سرفه ، کار کردن در یک محل ، استفاده از حمام وتوالت مشترک ، استفاده از ظروف ووسایل غذا خوری مشترک، نیش حشرات ، استخر و وسایل نقلیه عمومی منتقل نمی شود.بساری از مبتلایان به ایدز نه بدلیل بی بند وباری ، بلکف در اثر ناآگاهی آلوده شده اند. 

چگونه خود را در برابر آلودگی حفاضت کنیم؟

از هر گونه اعتیاد بویژه اعتیاد تزریقی بپرهیزید.

  هرگز از سرنگ و سوزن مشترک استفاده نکنید.

  از تماسهای جنسی خارج از چارچوب خانواده بپرهیزید.

  از وسایل تیز و برنه مانند تیغ ،سوزن خالکوبی (تاتو) و مسواک و ... بصورت مشترک استفاده نکنید.

آیا ایدز درمان دارد؟

       خیر ! متاسفانه در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد . ولی درمانهای موجود میتواند طول عمر بیماران را افزایش داده و کیفیت زندگی آنان را بهبود بخشد.

وضعیت ایدز در ایران چگونه است؟

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تعداد آلوده‌شدگان به HIV / ایدز در كشور ‌١١ هزار و ‌٢٢١ نفر اعلام شده است، كه از این تعداد ‌١٠ هزار و ‌٦٤٢ نفر (‌٨/٩٤ درصد) مرد و ‌٥٧٩ (‌٢/٥ درصد) زن هستند. به گزارش خبرنگار«بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، همچنین بر این اساس، ‌٦/٩٢ درصد مبتلایان به ایدز در كشور را مردان (‌٣٦١ نفر) و ‌٤/٧ درصد (‌٢٩ نفر) را زنان تشكیل می‌دهند، به طوری كه طبق آخرین آمار ‌٣٩٠ نفر ایرانی آلوده شده به HIV وارد مرحله نهایی بیماری یعنی ایدز شده‌اند. بر اساس تعداد موارد مبتلایان به HIV بر حسب جنس و سن در كشور، رده سنی صفر تا ‌٤ سال با ‌١٥ مبتلای پسر و ‌١٠ مبتلای دختر كمترین میزان آلودگی و رده سنی ‌٢٥ تا ‌٣٤ سال با ‌٣٠٥٥ مبتلای مرد و ‌١٨٥ مبتلای زن بیشترین میزان آلودگی را به خود اختصاص ‌داده‌اند؛ این در حالیست كه رده سنی ‌٣٥ تا ‌٤٤ سال با مجموع ‌٢٤٣٥ مبتلای زن و مرد و رده سنی ‌٤٥ تا ‌٥٤ سال با مجموع ‌١٤٨٥ مبتلای زن و مرد در رده‌های بعدی از نظر شیوع قرار دارند.

به گزارش ایسنا، بر اساس تعداد موارد مبتلا به HIV /ایدز بر حسب جنس و راه انتقال در ایران، راه انتقال «اعتیاد تزریقی» با شیوع ‌٩/٦٠ درصد، موارد «نامشخص» با شیوع ‌٤/٢٩ درصد، «تماس جنسی» با میزان ‌٣/٧ درصد، «خون و فرآورده‌های خونی» با ‌٢ درصد شیوع و بالاخره «مادر به كودك» با فراوانی ‌٤/٠ درصد به ترتیب به عنوان راه‌های انتقال ایدز در كشور شناخته شده‌اند.

گفتنی است: راه انتقال عمده در آلوده شده‌گان ایرانی در رده سنی ‌٢٥ تا ‌٣٤ سال اعتیاد تزریقی با درجه فراوانی ‌٧/٤١ درصد (‌٢٢٦٦ آلوده شده)، سپس راه آمیزشی با شیوع ‌٦/٣٧ درصد (‌٢٧٦ مورد) و خون و فرآورده‌های خونی، مادر به كودك ‌١/٢ درصد و در نهایت راه نامشخص ‌١/٣٨ درصد ‌٦٢٦ مورد است و به طور كلی بر اساس این آمار 6828 مبتلا به HIV/ایدز از طریق اعتیاد تزریقی، ‌٨١٦ نفر از راه آمیزشی، ‌٢٢٥ نفر از طریق دریافت خون و فرآورده‌های خونی، ‌٤٨ نفر مادر به كودك و بالاخره ‌٣٣٠٤ نفر با علت نامشخص به HIV/ایدز مبتلا شده‌اند.

به گزارش ایسنا، بر اساس همین گزارش و طبق تعداد موارد ایدز بر حسب جنس و سن در ایران، از ‌٥٢٣ فرد مبتلا به ایدز در ایران تا كنون ‌٤٨٨ مرد و ‌٣٥ نفر زن بوده‌اند كه رده سنی ‌٣٥ تا ‌٤٤ سال با ‌١٨٥ فرد مبتلا (‌١٧١ مرد و ‌١٤ زن) بالاترین آمار را به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرین موارد ایدز بر حسب جنس و راه انتقال ارائه شده در ایران، راه انتقال اعتیاد تزریقی با شیوع ‌٧/٤٦ درصد، آمیزشی ‌٦/٢٢ درصد، خون و فرآورده‌های خونی ‌٤/٢١ درصد، راه نامشخص ‌٣/٨ درصد و بالاخره مادر به كودك با فراوانی یك درصد به ترتیب راههای انتقال عمده در مبتلایان ایدز ایرانی گزارش شده‌اند.

به گزارش ایسنا، تعداد فوت‌شدگان ایرانی بر اساس ابتلا به ایدز تا كنون ‌١٢٦٣ مورد بوده كه از این تعداد ‌١٢٢١ نفر مرد و ‌٤٢ نفر زن بوده و رده سنی ‌٣٥ تا ‌٤٤ سال با ‌٤٠٠ قربانی در صدر قرار دارد كه ‌٣٨٧ مرد و ‌١٣ زن هستند این در حالیست كه رده سنی صفر تا ‌٤ سال با ‌٣ قربانی در پایین این جدول قرار دارند.

به گزارش ایسنا، بر همین اساس عمده راه انتقال در میان فوت‌شدگان، اعتیاد تزریقی با ‌٨٥٥ قربانی، سپس به ترتیب آمیزشی (‌١٣٢ قربانی)، خون و فرآورده‌های خونی (‌١٢٠ نفر)، مادر به كودك (‌٧ قربانی) و نامشخص با ‌١٤٩ قربانی بوده است.

همچنین سال ‌٨٣ بیشترین قربانیان ایدز را به خود اختصاص داده یعنی ‌٣٠٠ فوت شده در برابر ‌٦ فوت شده در سال ‌٧٣ و ‌٧٤).
طبقه بندی: پزشکی، 
ارسال توسط محمد سلطانی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا شما به کسی که دوستش داشتید رسیدید ؟
صفحات جانبی
امکانات جانبی

پیج رنک


اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها


دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار